Top farms in Norfolk business contest

Norfolk County Farm Business Competition, sponsored by Barclays Agricultural Banking.Judges - Gordon Easton, of Eastrea, Peterborough and David Fountain, of Whittlesey, Peterborough.

Norfolk County Farm Business Competition, sponsored by Barclays Agricultural Banking.

Judges - Gordon Easton, of Eastrea, Peterborough and David Fountain, of Whittlesey, Peterborough.

Supreme champion - Sir John White's Salle Farms, Manor Farm, Salle, Reepham.

Reserve, LF Papworth Ltd, Lodge Farm, Felmingham, North Walsham.


You may also want to watch:


Second reserve, Heygate Farms, Snailspit Farm, Cockley Cley Road, Swaffham.

Finalists - Filby Groveland Farms, Felbrigg, Cromer; Nigel Bartram, Kempstone Manor Farm, Litcham; Stangroom Brothers, Hamrow Farm, Whissonsett, Dereham; SW Chapman & partners, Clarkes Farm, Martham; Dudwick Farms, Buxton, Aylsham.

Most Read

Class One (larger farms)

Judges - Christopher Older, Romney Marsh Farms, Romney Marsh, Kent and Christopher Denne, Waltham, Canterbury, Kent.

Champion - B & C Farming, Wood Farm, Marsham, Aylsham; reserve, Billockby Hall Farms, Billockby, Acle.

Class Two (medium)

Judges - John Forrest, Stonham Hall, Stonham Aspall, Stowmarket and David Johnson, Hunston, Bury St Edmunds.

Champion - Hall Farm Suffield and Mutimer partners, Woodland Farm, Swannington; reserve M & R Webster, Bolwick Hall Farm, Marsham, Aylsham.

Class Three (small farms and diversification)

Judges - Michael Sly, Thorney, Peterborough and Andrew Jacobs, Borough Fen, Peterborough.

Champion - William Bennion, Church Farm, Bircham Newton, King's Lynn; reserve, Jim Alston, Manor Farm, Calthorpe, Aylsham.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus