Results and tables - June 14

Results and tables from across the region.

GIBBS DENLEY EAPL: Burwell beat Norwich by 8 wickets at Burwell; Cambridge Granta drew with Great Witchingham at Cambridge Granta; Horsford beat Swardeston by five wickets at Manor Park; Vauxhall Mallards drew with Fakenham at Brundall; Saffron Walden beat Clacton by nine wickets at Clacton; Halstead drew with Bury St Edmunds at Halstead.

PWLDVBon PenPts

Saffron Walden94032530156

Swardeston93231650141

Burwell93222570137

Most Read

Cam Granta92142660132

Gt Witchingham93222510131

Horsford93132460129

Vaux Mallards92142490115

Bury St Eds9242143193

Norwich9142244084

Halstead9133238081

Clacton9133237278

Fakenham9133227070

t FRANKLY DIGITAL NORFOLK CRICKET ALLIANCE

t Premier Division: Norwich and Coltishall Wanderers 121 (5) Diss 178 (23), North Runcton 116 (3) Lowestoft Town 259-7 (25), Downham Town 336-2 (17) Vauxhall Mallards 164-7 (4), Cromer 209-8 (24) Acle 118 (4), Brooke 186-2 (23) Old Buckenham 183 (4).

PW WD LDLNRBPTotal

Downham Tn74210055137

Cromer7300223994

Lowestoft Tn7300223893

V Mallards A7302023491

North Runcton7220214090

Diss7202123681

Nch & C Wdrs7120314577

Acle7111223472

Brooke7100423661

O Buckenham7001422334

t Division One: Swardeston A 251-7 (25) Norwich A 95 (3), Stow 103 (5) Sheringham 148 (21), Hales 238-7 (25) Bradfield 154 (5), Bradenham 128 (5) Sprowston 188-9 (23), Beccles 111 (1) Topcroft 114-3 (20).

PW WD LDLNRBPTotal

Sprowston85100248142

Swardeston A84002242112

Hales7210123286

Bradfield7210223281

Stow7201223778

Sheringham7202123075

Topcroft7200222873

Bradenham7111222860

Norwich A7011323348

Beccles7000521727

t Division Two: Swardeston B 157-9 (7) Mattishall 158-8 (22), Saxlingham 119 (3) Dereham 120-4 (21), Saham Toney 160-9 (8) Hillington 229-9 (18), Garboldisham 202-5 (24) North Runcton A 198-9 (6), Fakenham A 199-6 (13) Downham Town A 196-6 (11).

PW WD LDLNRBPTotal

Mattishall74100244123

Downham Tn A73110237105

Hillington7121124084

Saham Toney7202123981

Garboldisham7200324080

Fakenham A7211123279

Saxlingham7201223273

Dereham7200322767

Swardeston B7100422954

N Runcton A7010422241

t Division Three: Mundford 199-8 (8) Horsford A 202-8 (24), Hethersett and Tas Valley 240-7 (17) Kirkley and Lowestoft Railway 197-7 (8), Gt Witchingham A 222-7 (16) Thetford 183-5 (8), Ashmanhaugh 195-8 (13) Dersingham 177-6 (12), Acle A 158-9 (7) Swaffham 158-9 (22).

PW WD LDLNRBPTotal

Horsford A83201244111

G Witchingham A7131024399

H & Tas Valley7220123896

Dersingham7212024094

Ashmanhaugh7210223682

Swaffham7200323373

Thetford7201223172

Mundford8022224272

Kirk & Low Rail7012223155

Acle A7004122943

t Division Four: Sprowston A 234-3 (24) Bungay 233-9 (6), Old Buckenham A 179-9 (11) Aldborough 197-6 (14), Norwich B 166-3 (23) Bradenham A 165 (4), Narborough 132 (12) Gt Melton 124-9 (10), Hardingham 258-2 (18) Halvergate 158-8 (5).

PW WD LDLNRBPTotal

Gt Melton73110238106

Sprowston A73020242102

Hardingham7221024197

Narborough7221023591

O Buckham A7211123790

Norwich B7110322859

Bradenham A7020323058

Halvergate7103122654

Bungay7011323252

Aldborough7011323045

t Division Five: Vauxhall Mallards A 106 (1) Cromer A 107-1 (21), Rocklands 177-8 (8) Brooke A 233-6 (18), Diss A 141 (5) Hethersett and TAS Valley A 142-7 (22), Dereham A 60 (0) Stow A 61-1 (20).

PW WD LDLNRBPTotal

Cromer A74100242118

Brooke A7221023793

H & T Valley A7212023892

Rocklands7211123787

Diss A7210223685

Stow A7102122378

N & C Wrs A6110222660

Gt Melton A6101222147

Dereham A7010421938

V Mallards B7001321011

t Division Six: Topcroft A 100 (2) Saxlingham A 101-2 (21), Thetford A 115 (4) Beccles A 158-7 (23), Mattishall A 177-2 (24) Garboldisham A 175 (5), Lowestoft Town A 236-4 (16) Swardeston-CEYMS 159-4 (6), Bradfield A 234-4 (24) Mundford A 232-9 (7).

PW WD LDLNRBPTotal

Bradfield A74010243117

Mattishall A73200240107

Saxlingham A74001230100

Lowtft Town A7310123397

Garbdisham A7210223584

Sward-CEYMS7104024075

Beccles A7110322758

Thetford A7100422449

Topcroft A7010422241

Mundford A7001422435

t LUCAS FETTES NORFOLK CRICKET LEAGUE

t Division One: Shipdham 175-4 (24) Ketteringham Hall 171-8 (6), Winterton 159-5 (23) Drayton 155-9 (5), Great Yarmouth 187-9 (22) Caister 186-5 (8), Old Catton 171-9 (25) Rollesby 100 (6), Kirkley Sports 128 (4) Loddon 129-3 (24).

PWLNRPtsAve

Winterton750212124.20

Loddon741210420.80

Shipdham741210120.20

Caister73228917.80

Great Yarmouth72326913.80

Old Catton72326813.60

Drayton72326112.20

Kirkley Sports7142479.40

Ketteringham Hall7142469.20

Rollesby7142459.00

t Division Two: St Andrews 174-2 (22) Civil Service 171-5 (5), Happisburgh 167-4 (23) Aylsham St Giles 163-7 (6), Overstrand 161-8 (6) Norwich Bystanders 254-4 (25), Rackheath 135 (8) Cringleford Lodge 247 (26), Belton 145 (7) East Harling 150-8 (24).

PWLNRPtsAve

Cringleford Lodge750212324.60

East Harling750211723.40

Nch Bystanders741210020.00

Belton73228316.60

Happisburgh72327114.20

Civil Service72326112.20

Rackheath71425110.20

Aylsham St Giles7142489.60

Overstrand7142469.20

St Andrews7142224.40

t Division Three: Kirkley & LR A 166-7 (24) Great Melton B 120-9 (6), Felthorpe 101-4 (23) Saham Toney A 97-10 (4), Bungay A 129-10 (7) Horsford B 172-9 (25), Costessey 141-5 (22) Eaton 140-6 (5), Cringleford Lodge A 123-10 (7) Sprowston B 191-8 (25).

PWLNRPtsAve

Horsford B750212224.40

Sprowston B750211923.80

Bungay A73228917.80

Felthorpe72236516.25

Costessey72235914.75

Saham Toney A72326613.20

Great Melton B72326312.60

Cringleford Lodge A71425310.60

Kirkley & LR A71425110.20

Eaton7142489.60

t Division Four: Norwich Bystanders A 86 (4) Hales A 87-5 (23), Aldborough A v Great Yarmouth A Rain, Drayton A 100 (23) Ashmanhaugh A 96 (7), Martham 242-9 (26) Watton 167 (8), Norwich & Colt Wdrs B 83 (7) Winterton A 134 (24).

PWLNRPtsAve

Aldborough A740310125.25

Martham741210721.40

Drayton A741210220.40

Watton73228116.20

Gt Yarmouth A73228016.00

Nch Bystanders A72326513.00

Nch & Colt W B72326513.00

Hales A72416310.50

Winterton A71425010.00

Ashmanhaugh A7052306.00

t Division Five: Halvergate A 139 (24) Old Catton A 123 (8), Sprowston C 173-9 (7) Old Buckenham B 175-6 (24), New Buck-enham 115-9 (22) Rocklands A 111-8 (6), Colney 130 (7) Lowestoft B 159-9 (24), Hemsby 191 (7) Hingham 192-6 (25).

PWLNRPtsAve

Old Catton A741210521.00

Lowestoft B741210220.40

Hingham741210120.20

Rocklands A73228817.60

Hemsby73228717.40

Colney72327114.20

O Buckenham B72326613.20

Halvergate A72326613.20

New Buckenham7142448.80

Sprowston C7052367.20

t Division Six: Horsford C 120 (6) Brisley 124-6 (24), Loddon A 125 (7) Hardingham A 180-8 (25), North Elmham 116 (7) Frettenham 186 (25), Ketteringham Hall A 141 (6) Blundeston 161-6 (25), Rollesby A 204-2 (24) Happisburgh A 183-6 (5).

PWLNRPtsAve

Hardingham A750212224.40

Blundeston741210120.20

North Elmham73229218.40

Rollesby A73228717.40

Frettenham73228316.60

Ketteringham Hall A72326813.60

Brisley72326212.40

Loddon A7142479.40

Happisburgh A7142469.20

Horsford C7142438.60

t Division Seven: Hethersett & TV B 280-3 (26) Great Melton C 130 (4), Bacton Sabres 141 (7) Acle B 176-9 (25), Old Buckenham C 97 (7) Shipdham A 124 (24), Old Catton B 127 (7) Garboldisham B 130-8 (24), Lowestoft C 91 (4) Felthorpe A 215-5 (26).

PWLNRPtsAve

Felthorpe A750212525.00

Garboldisham B750211723.40

Old Catton B73228817.60

Hethersett & TV B73228617.20

Shipdham A73227414.80

Lowestoft C73318814.67

Bacton71425110.20

Acle B7142479.40

Great Melton C7142408.00

O Buckenham C7151477.83

t Division Eight: Gillingham 259-4 (24) Mart-ham A 126-6 (5), Hingham A 78-10 (5) Great Witchingham B 152-8 (24), Hardingham B v Bunwell Rain, Hales Colts 132 (5) Hemsby A 133-4 (24), Blundeston A 118-4 (23) Reepham & Salle 117 (4).

PWLNRPtsAve

Hemsby A741210420.80

Bunwell73138220.50

Gillingham74129819.60

Gt Witchingham B73228817.60

Reepham & Salle742110417.33

Blundeston A73228517.00

Hardingham B72235614.00

Hingham A72326412.80

Martham A7052285.60

Hales Colts706171.17

t WEST NORFOLK CRICKET LEAGUE

t Division One: Leverington 170-8 (19) Bircham 169 (8), Northwold 174-8 (17) Grimston 173-6 (8), Hayley East Anglia 196-3 (17) Sandringham 195-7 (5), Terrington 216-5 (20) Springwood 65 (3), Swanton Morley 196-4 (6) Snettisham 200-4 (17).

PWLTCBatBowPts

Grimston751012626107

Snettisham74102201787

Bircham73202231982

Terrington73202212081

Sandringham73202201979

Leverington72302201969

Northwold72302181765

Hayley E A72203151161

Springwood71402171754

Swant Morley70502191342

t Division Two: Holt 138-1 (17) Gooderstone 137-8 (3), Downham B 135 (18) Thornham 52 (6), Fakenham A 145-8 (5) Denver 147-5 (17), Sheringham A 122 (6) The Creakes 197-7 (19), Castle Acre 208-9 (20) Heacham 77 (5).

PWLTCBatBowPts

The Creakes750021725102

Denver750021723100

Downham Tn B74102152590

Castle Acre73202212283

Thornham72302152469

Fakenham A7320291766

Gooderstone72302131861

Holt71402131952

Heacham70502121133

Sheringham A7050211728

t Division Three: Swaffham A 245-4 (19) Swanton Morley A 128-8 (5), Hospital 272-7 (20) Hockwold 70 (4), Grimston A 34 (0) Gayton 35 (15), Snettisham A 214-9 (7) Narborough A 245-5 (19), Necton 61 (3) Beetley 62-4 (16).

PWLTCBatBowPts

Narborough A750022322105

Hospital74102152186

Hockwold73202132376

Beetley73202121769

Swaffham A72203161566

Snettisham A72302161064

Gayton72302111960

Necton72302121860

Swant Morl A70502111839

Grimston A713037426

t Division Four: Hillington A 127 (18) Castle Acre A 106 (7), Heacham A 150-5 (16) Dereham B 147-6 (5), Beeston 160-9 (19) Northwold A 95 (6), Dersingham A 141-2 (18), Downham C 139 (4), Gooderstone A 81 (4), Fakenham B 206-5 (20).

PWLTCBatBowPts

Hillington A75002142498

Fakenham B74102162591

Castle Acre A74102131788

Dersingham A74201162687

Beeston73202171976

Heacham A73202101868

Northwold A72302101858

Dereham B71401161839

Downham T C7050214933

Gooderstone A7050291332