Redwings Show results

Results from the Redwings Show at Easton College on Sunday, May 15.

Redwings Show

Ring One

Class One Ridden Hunter (Sponsored by Express Equine): 1 Master Lugana (Christina Matthews-Brown, 2 Brechfa Ninian (Caryn Wilkinson, 3 Mosely Commanche Warrior (Fiona Searle).

Class Two Ridden Hunter Pony (Sponsored by Equestrobed): 1 Pogo Pumpkin (Rebecca Wright), 2 Bureside Knolan (Ellie Moore), 3 Marge (Billie Smith).

Class Three Ridden Cob (Sponsored by PET Services): 1 Maybach (Sarah Goldsmith), 2 Just Rodney (Holly Haward), 3 Countryman (N Roper).

Class Four Lead Rein Pony (Sponsored by Pony Tales Book Club): 1 Yanis Danny (Georgia Pratt), 2 Oakley Splash (Jack Wilmot), 3 Ippikin Kingfisher (Shaunie O'Brien).

Most Read

Class Five First Ridden (Sponsored by Pony Tales Book Club): 1 Nutflake (Rosie Ringer), 2 Redwings Orlando Bloom (Amy Bloomfield), 3 Redwings Whisper (Georgia Barnard).

Class Six Riding Horse (Sponsored by Feedmark): 1 Kilbally Dream (Fiona Thurtle), 2 Roxy Megan (Cattermole), 3 If Only Just (Jade Grand).

Class Seven TARRA Ridden (Sponsored by RG Rush Farriers): 1 Master Lugana (Christina Matthews-Brown), 2 C Lordly Leader (laire Trowsdale), 3 Stardust Memories (Samantha Ramsey).

Class Eight Veteran Horse Showing Olympia Area Qualifier – Best Ridden (Sponsored by Equestrobed)

Pre Veteran (15-19): 1 Ranchwood Banana Split (Sue Vincent), 2 Rosemore Lucky Touch (Mollie Rix), 3 Sterling Lucille (Samantha Linney).

Veteran (20-24): 1 Clockwork Orange (Emily Gibbons), 2 Hillcrest II (Claire Limond), 3 Kylemore Diamond (Nathalie Shaw).

Veteran Plus (25+): 1 Tariba (Catherine Mace-Nelson), 2 Golden Nugget (Olivia Howard), 3 Oscar (Jo Walsh).

Class Nine TARRA In-Hand (Sponsored by Feedmark):

1 Syrian Flutist (James Frost), 2 Rockley Beach (Mark Youngs), 3 Sophisticated Lady (Jess Edwards).

Class Ten Veteran Horse Showing Olympia Area Qualifier – In Hand (Sponsored by Equestrobed): 1 Ranchwood Banana Split (Sue Vincent), 2 Rosemore Lucky Touch (Mollie Rix), 3 Tariba (Catherine Mace-Nelson).

Ring One Championship: Champion Ranchwood Banana Split (Sue Vincent), reserve Master Lugana (Christina Matthews-Brown).

Ring Two

Class Eleven Ridden Arab and Part Breeds: 1 Rosemore Lucky Touch (Mollie Rix), 2 Ra-Boob (Christina Battle), 3 Lacewing (Toui Potter).

Class Twelve Ridden Foreign Breeds (Sponsored by Centaur Services): 1 Oxnead Napier (Samantha Ramsey), 2 Lammert (Monica Kirkland), 3 Widjet (Georgie Potter).

Class Thirteen Ridden Mountain and Moorland: 1 Bureside Autumn Mist (Amy Harris), 2 Lishmar Tigerlily (Charlotte Wright), 3 Pennygale Bo Peep (Stacey Harvey).

Class Fourteen Ridden Coloured (Sponsored by Equestrobed): 1 Beethoven (Louise Nevard), 2 Davey Crocket (Hayley Winter), 3 Just Rodney (Holly Haward).

Class Fifteen Ridden Cobs: 1 Countryman (N Roper), 2 Beethoven Buddy (Louise Nevard), 3 Davey Crocket (Hayley Winter).

Class Sixteen Ridden Best Rescue (Sponsored by SAFE4): 1 Redwings Pandora (Telissa Latham), 2 Redwings Thyme (Annabel Ramsey), 3 Redwings Whisper (Georgia Barnard).

Class Seventeen In Hand Arabs and Part breeds: 1 Misty of Roughwood (Epp Parisoo), 2 Rosemore Lucky Touch (Mollie Rix), 3 Ra-Boob (Christina Battle).

Class Eighteen In Hand Foreign Breeds: 1 Oxnead Schepody (Amanda Morgan), 2 Oxnead Accession (Kate Jackson), 3 Lammert (Monica Kirkland).

Class Nineteen In Hand Mountain & Moorland: 1 Slateyford Maestro (Bethany Erdman), 2 Tygolou Delta (Emily Johns), 3 Ippikin Kingfisher (Cameron O'Brien).

Class Twenty In Hand Coloured: 1 Oberchis (K Scorey-Taylor), 2 Davey Crocket (Hayley Winter), 3 Billy G (G Patterson).

Class Twenty-One In Hand Cobs: 1 Diarmaid (Mike Kiddle), 2 Oberchis (K Scorey-Taylor), 3 Mr Majika (Kayte Cushion).

Class Twenty-Two In Hand Best Rescue (Sponsored by PET Services): 1 Redwings Thyme (Annabel Ramsey), 2 Redwings Smartie (Jennie Brooker), 3 Lanesfield Lyrical (Isabella McBride).

Ring Two Championship: Champion Bureside Autumn Mist (Amy Harris), reserve Redwings Pandora (Telissa Latham).

Ring Three

Class Twenty-Three Utility Pony (Sponsored by Centaur Services): 1 Pogo Pumpkin (Rebecca Wright), 2 Redwings Whisper (Georgia Barnard), 3 Barnaby (Lizzy Murrell).

Class Twenty-Four Utility Horse (Sponsored by PET Services): 1 Sweet About Me (Amy Walton), 2 Barron TopLad (Emily Parkhurst), 3 Maybach (Sarah Goldsmith).

Class Twenty-Five Working Pony: 1 Rosemore Lucky Touch (Mollie Rix), 2 Oaklands Cloudburst (Ella Cannell), 3 Cody (William Plater).

Class Twenty-Six Novice Working Hunter: 1 William (Natalie Cunliffe), 2 Starburst Beauty (Leah Masters), 3 Hard Times III (Bryonie Cundy).

Class Twenty-Seven Open Working Hunter (Sponsored by Equestrobed): 1 Brechfa Ninian (Caryn Wilkinson), 2 Ballys Bay Boy (Tessa Martin).

Class Twenty-Eight Ridden Best Condition: 1 Waxwing Rigmarole (Emily Harris), 2 Maybach (Sarah Goldsmith), 3 Oakley Splash (Jack Wilmot).

Class Twenty-Nine In Hand Best Condition: 1 Shadow (K Patterson), 2 Andasolo (Zoe Griffiths), 3 Saffy (Fiona Wales).

Class Thirty Young Handler (Sponsored by Pony Magazine): 1 Barnaby (Lizzy Murrell), 2 Yanis Danny (Georgia Pratt), 3 Merlin (Amber Hewitt).

Ring Three Championship: Champion Brechfa Ninian (Caryn Wilkinson), reserve: Pogo Pumpkin (Rebecca Wright).

Ring Four

Class Thirty-One Ridden Best Turned Out (Sponsored by RG Rush Farriers): 1 Chance Card (Simone Booty), 2 Yanis Danny (Georgia Pratt), 3 Sir Winston (Nicola Gail).

Class Thirty-Two Best Companion Pony: 1 Lady (Ella Hubbard), 2 Linnel Buccaneer (Valerie Woods), 3 Redwings Chi Chi (Emily Wright).

Class Thirty-Three My Best Friend (Sponsored by Pony Tales Book Club): 1 Redwings Aquarius (Isabel Allen), 2 Vean Rosamundi (Amy Russell), 3 Missy Elliot (Danielle Bond).

Class Thirty-Four Thelwell Pony (Sponsored by Pony Tales Book Club): 1 Harviestown Merlin (Ria Bramhall), 2 Billy Whiz (Courtney Wales), 3 Redwings Chi Chi (Emily Wright).

Class Thirty-Five Longest Mane: 1 Jancy (Holly Barrett), 2 Slateyford Maestro (Beth Erdman), 3 Linnel Buccaneer (Valerie Woods).

Class Thirty-Six Longest and Best Condition Feathers: 1 Slateyford Maestro (Beth Erdman).

Class Thirty-Seven Prettiest Mare: 1 Pennygale Bo Peep (Harry Thomas), 2 Missy Elliot (Danielle Bond), 3 Vean Rosamundi (Amy Russell).

Class Thirty-Eight Handsomest Gelding: 1 Mr Bumble (Monique Sharpe), 2 Clockwork Orange (Emily Gibbons), 3 Redwings Orlando Bloom (Amy Bloomfield).

Ring Four Championship: Champion Redwings Aquarius (Isabel Allen), reserve Chance Card (Simone Booty).

Veteran Championship: Champion Ranchwood Banana Split (Sue Vincent), reserve Tariba (Catherine Mace-Nelson).

Spillers Best Condition Championship: Ranchwood Banana Split (Sue Vincent).

Supreme Championship: Bureside Autumn Mist (Amy Harris).

Reserve Supreme: Ranchwood Banana Split (Sue Vincent).