Easter treat for tennis fans

East Anglia Tennis & Squash Club's Grade 4 Easter tournament was blessed with good weather, allowing the 120 entrants to play their 244 matches unhindered.

East Anglia Tennis & Squash Club's Grade 4 Easter tournament was blessed with good weather, allowing the 120 entrants to play their 244 matches unhindered.

Players travelled from Suffolk, Cambridge and Essex to add variety to the competition.

Most of the events went according to seeding, with one notable exception by unseeded Charlotte Groves, who beat No 1 seed Tara Hall in the 16/u girls' singles.

In the 14/u girls' event, Olivia Nicholls, No 3 seed, had a good win against No 1 seed Maddison Jones, from Suffolk and Harry Weeds, seeded No 3, beat the No 2 and No 4 seeds to win the 14/u boys' event.

Next year, referee Derek Perry hopes to upgrade the event to Grade 3 to give more ranking points to competitors.

Results, Singles: Girls 18/u: Tara Hall beat Claire Palmer; Boys 18/u: Jonathan Wynne beat Nick Bradley-Watson; Boys 18/u Plate: Jack Edwards beat Piers Goodwin; Girls 16/u: Charlotte Groves beat Tara Hall; Boys 16/u: Nick Bradley-Watson beat Steven Tubb; Boys 16/u Plate: Luke Garden beat Ben Foster; Girls 14/u: Olivia Nicholls beat Maddison Jones; Girls 14/u Plate: Nicola Calverly beat Annie Bradley-Watson; Boys 14/u: Harry Weeds beat David Lambert; Boys 14/u Plate: Ben Bussens beat Samuel Fowler; Girls 12/u: Sophia Rolt beat Megan Wright; Girls 12/u Plate: Bethany Papworth beat Sophia Papworth; Boys 12/u: Samuel Fowler beat Johnnie Carmichael-Plester; Girls 10/u: Madeleine Brooks beat Georgia Moyes; Girls 10/u Plate: Lorna Magrath beat Rebecca Woodrow; Boys 10/u: Max Darrington beat Jack Long-Martinez; Boys 10/u Plate: Joseph Evans beat James Smith.

Most Read

Doubles: Girls 18/u: S Burt/C Groves beat J Harris/C Palmer; Boys 18/u: J Bradley-Watson/T Eley beat N Bradley-Watson/A Moyes; Mixed 18/u: J Harris/N Bradley-Watson beat C Palmer/J Bradley-Watson; Girls 14/u: O Nicholls/J Broster beat C Mcguinness/N Calverly; Boys 14/u: D Eley/A Oliver beat T Bacon/H Weeds; Mixed 14/u: O Nicholls/D Eley beat N Bacon/T Bacon; Boys 12/u: J Carmichael-Plester/J Long Martinez beat R Andrews/T Hook.

Norfolk players displayed some fine tennis at the Ariel 12/u tournament held at Lakenham.

Dayna Rice beat Natalie Bacon to win the event, while Georgia Moyes beat Bronte Farrage in the third/fourth place play-off.

Two boys from Suffolk contested the event final, Sam Fowler emerging the victor over Max Darrington while Joshua Trett came third, beating Alex Fage, from Buckinghamshire.

Following a successful year in 2006, Pilch is continuing its sponsorship of the Norwich Junior Parks tournament, which has long been a popular part of the season. It is scheduled to be played on grass courts at Pinebanks, Thorpe St Andrew, commencing August 6 and has retained its LTA Grade 4 ranking status.

The 2006 tournament attracted 130 entries from Norfolk and much further afield and was supplemented by a successful mini-tennis tournament. By including the

mini-tennis the tournament can cater for all age groups of boys and girls from 8 to 18.

The spring 2007 edition of Norfolk Tennis News is now available. It is packed with reports on recent events, inter-county results, league results, the NLTA AGM, the progress of our professional players, Richard Bloomfield and James Auckland, as well as information about coaches, clubs and upcoming summer tournaments and events.

You can pick up a copy at your local club, Lakenham Sports & Leisure Centre, East Anglia Tennis & Squash Club, Pilch Sports or by sending a stamped addressed C6 envelope to Diane Bush, 12 Fairfield Road, Norwich NR2 2NE.