Angling results and fixtures

Open and club match results and fixtures.

• OPEN MATCHES

Marsh Trail Lakes Open Lake A: Glen Burden 58lb 4oz, John Catchpole 36lb, Gary Button 31lb 2oz. Section A: Alex Watson 22lb 10oz. Section B: Colin Davey 18lb 0oz.

Bridge Farm, Litcham: Dave Bates (Dereham & District AC) 119lb 14oz, Ricky James (Southery) 76lb 8oz, Paul Bagletto (Kevs Tackle) 56lb 4oz

Bridge Farm, Litcham. Winter League 1st round: Dave Bates (Dereham & District AC) 68lb 4oz, Andy Deller (Oakwood Angling) 67lb 4oz, Robert Walton (Bridge Farm) 56lb 8oz.

Bungay Cherry Tree AC Inter Club (Dunburgh): G Shiplee 7lb 7oz, J Hunt 6lb 2oz, T Buck 5lb 13oz. Top four: Sudbury 10lbs, Bungay 24lb 14oz

NDAA Two Day Festival (River Thurne): Day 1 lb K Fuller (NDAA) 34lb 0oz, T Anderson (Suffolk AD) 20lb 14oz, I Benton (Cambs) 19lb 2oz. Section winners Anderson, Fuller, Kevin Humphreys 17lb 1oz. Day 2: T Anderson 20lb 2oz, L Klimczuk (Bait Tech) 19lb 12oz, N Larkin (Nisa Feeders) 19lb 4oz. Sections winners: Anderson, Klimczuk, A Farrow 15lb 4oz. Overall: T Anderson 28 points, L Klimczuck 27, A Farrow (Wymondham) 26, M Pollard (Shimano) and A Gibbons (NDAA) 25

Most Read

Broads Championship, (Bure and Thurne): L Klimczuck (Bait Tech) 25lb 0oz, K Humpreys (Daiwa AD) 21lb 3oz, M Brown (Wymondham) 20lb 6oz, D Docwra (Sportsmans) 19lb 2oz, M Mirguax (Deben) 18lb 10oz

Angling Direct (River Wensum) Series Round 1: T Brindley (Daiwa AD) 14lb 0oz, D Roe (Daiwa AD) 10lb 2oz, W Anderson (Daiwa AD) 7lb 5oz

Mill Farm (Sun): S Denmark (Norwich) 84lb 4oz, E Townsend (Norwich) 40lb 8oz, Liz Cater (North Walsham) 37lb 4oz. (Mon): N Paske (Dereham) 33lb 4oz, M Alexander (Wymondham) 31lb 6oz, S Parker (Mulbarton) 29lb 8oz

Hill Farm, Banham: S Rouse (Martham) 77lb 2oz, N Page (Buckenham) 50lb 6oz, D Able (Norwich) 45lb 15oz

Willow: D Goodwin (North Walsham) 74lb 9oz, P Ashford (Barford) 67lb 2oz, B Anderson (Norwich) 62lb 2oz

Colton: P Ashford (Barford) 103lb 4oz, M Harmon (Martham) 61lb 8oz, C Gladding (Unique) 55lb 11oz

• CLUB MATCHES

Harleston, Wortwell & District AC: Chris Knights Jnr 52lb 0oz, David Redgrave 47lb 12oz, Karl Dowse 46lb 10oz, Jessica Knights 45lb 1oz

North Cove & Barnby AC: Chris Bird 9lb 12oz, Jason Plume 8lb 13oz, Don Painton 8lb 8oz

Dereham & District AC (Swanton Morley): Barry Hubbard 5lb 6oz, John Laskey 2lb 10oz, Neil Paske 2lb 6oz

Stalham AC (Stalham Boatyards): Dave Agass 15lb 6oz, Mark Charlwood 13lb 8oz, Jihn Higginson 11lb 13oz

North Walsham Kingfishers AC (Abbey Water): Roy Turton 56lb 12oz, Mark Seaman 33lb 4oz, Colin Beales 33lb 2oz. (Club Lake): Alan Bargewell 45lb 1oz, Dave Jones 41lb 14oz, Bob Isbell 35lb 4oz

Norfolk and Suffolk Vets (Topcroft): D Brand 40lb 5oz, P Manthorpe 36lb 5oz, D Roe 28lb 5oz

Aldeby: D Roe 44lb 10oz, M Dobson 22lb 14oz, J Hammond 20lb 13oz

Wisset: E Peek 104lb 6oz, C Colby 78lb 9oz, A Squires 75lb 4oz

Bergh Apton: P Manthorpe 86lb 12oz, C Ceago 60lb 5oz, A Squires 58lb 3oz

EAPS (River Yare): P Cooper 17lb 12oz, A Crabb 13lb 6oz, S Carey 12lb 6oz

Aylsham (Railway): C Beales 10lb 0oz, M Seaman 9lb 0oz, D Spakes 8lb 14oz

UG (Abbey Waters): S Whiting 84lb 6oz, C Marshall 26lb 14oz, G Dashwood 26lb 0oz

Romany (Besthorpe): M Friend 29lb 11oz, H Hazell 25lb 13oz, S Read 17lb 5oz

Fakenham (Railway): P Ashton 34lb 4oz, S Stead 26lb 4oz, K Nicholson 24lb 10oz

Costessey Crown (Barford): T Wright 58lb 6oz, C Reynolds 58lb 3oz, M Cooke 50lb 1oz

Holt SAC (Kelling): P Morse 1lb 10oz, R Ellis 1lb 4oz, P Thorburn 1lb 2oz

Wymondham (Barford): D Jarvis 81lb 15oz, J Edwards 68lb 8oz, I Hewitt 65lb 8oz

Oddfellows (Willow): D Mason 53lb 4oz, J Cary 50lb 10oz, G Mason 38lb 2oz

Codgers (Barford): M Barham 56lb 11oz, R Taylor 29lb 4oz, B Anderson 29lb 0oz. (Barford): L Beecroft 60lb 0oz, T Wright 45lb 9oz, R Harris 42lb 14. (Abbey Waters): B Martin 44lb 0oz, M Girling 39lb 4oz, L Byford 26lb 2oz

CMG (Barford): D Lewis 55lb 13oz, R Layhtam 38lb 8oz, D Stillwell 36lb 8oz

Shrublands AC Float Match (River Waveney): S Lake 3lb 13oz, S Edmonds 3lb 4oz, C Spurling 2lb 13oz

• FIXTURES

Marsh Trail Lakes Open Lake C: Saturday, draw 9am, fish 10am–4pm �19per head all in fee, optional golden, silver pegs standing at �150. Maximum 20lb peg match John 01502 586284 or 07766 697873

Bridge Farm, Litcham: Tomorrow 01328 701699

Suffolk County Match: Sunday, Middle Pit, Weybread; draw 8.30am, fish 10am to 3pm, Mal Runacres 01502 560197 or Nigel Poll 01379 853571

NDAA individual championship (River Thurne): Sunday, draw Potter Heigham bridge 7.30am. Fish 9am-2pm. Entry �10, 01603 400973.

Mill Farm: Sunday, Monday, 01953 452769.

Barford: Tomorrow Match Lake, Friday Williow, 01603 759624.

River Wensum Autumn Festival (Lenwade Bridge): October 20/21, teams of three �30, individuals �10 per day, 01603 400973.