Angling results and fixtures

Open and club match results and fixtures.

• OPEN MATCHES

Bridge Farm, Litcham: Neil Paske (Dereham & Dis AC) 81lb 2oz, Dave Bates (Dereham & D AC) 50lb 12oz, Steve Brown (Dereham & Dis AC) 50lb 0oz

Marsh Trail Lakes Open Lake A: Simon Elliott 63lb 12oz, Mac Collett 21lb 12oz, Jim Barrowman 20lb 5oz. Section A: Tony Burden 16lb 12oz. Section B: Philip Trevor 18lb 13oz


You may also want to watch:


NDAA League (River Bure and Thurne): C Urry (Dukes) 38lb 2oz, A Farrow (Wymondham) 35lb 0oz, K Gibson (Tackle Shop) 33lb 14oz, K Paynter (Sportsmans) 32lb 1oz, B Bygraves (DAIWA AD Blue) 26lb 14oz. Section winners Urry, Farrow, Paynter, Larkin. Teams Division A: Tackle Shop 36 section points, Bobs Boys 29, DAD Black 28. Division B: Sportsmans 40, DAD Blue 32, PW Angling 27. Leading standings Division A: Tackle Shop 23, DAD Black 21, Bobs Boys 17. Division B: PW Angling 22, Sportsmans 20, DAD Blue 18.

Nisa Feeder League (River Yare): P Hudson (Deben) 40lb 10oz, M Birch (Nisa Waveney) 24lb 0oz. M Runacres (Deben) 23lb 10oz, M Pollard (Suffolk AD) 22lb 10oz, T Anderson (Suffolk AD) 22lb 4oz

Most Read

Hill Farm, Banham: S Rouse (Martham) 122lb 12oz, C Spelman (Nomads) 73lb 2oz, B Able (Nowich) 67lb 15oz

Mill Farm (Sun): B Harmer (Dereham) 54lb 12oz, R Smith (Anglers Corner) 52lb 8oz, J Turner (Norwich) 52lb 0oz. (Mon): R Kent (Jolly Boys) 96lb 12oz, K Clarke (Acle) 69lb 8oz, N Paske (Downham) 65lb 8oz

Cross Drove (Weds): R Finch (Deben) 104lb 11oz, I Shipp (Cross Drove) 87lb 13oz, D Pearce (Wisbech) 67lb 8oz. (Sat): J Heaps (Popletts) 91lb 9oz, C Vandervliet (Bait Tech) 84lb 4oz, N Parkinson (Dynamite) 80lb 10oz. (Sun): C Vandervliet (Bait Tech) 104lb 4oz, N Parkinson (Dynamite) 78lb 5oz, S Bracey (Dynamite) 76lb 5oz

Willow, mid week: D Cooper (Norwich) 100lb 9oz, P Ashford (Barford Tackle) 67lb 6oz, R King (Barford Tackle) 66lb 07.Willow (Sat): R King (Barford Tackle) 94lb 15oz, P Ashford (Barford Tackle) 77lb 1oz, D Reeve (DAIWA AD) 74lb 10oz

• CLUB MATCHES

Bungay Cherry Tree AC (Aldeby): J Hunt 32lb 7oz, G Read 17lb 11oz, D Gladwell 16lb 4oz

Dereham & District AC (Swanton Morley): Neil Paske 15lb 5oz, Steve Brown 13lb 13oz, John Laskey 8lb 11oz. (Hingham Fishmere): Leon Skipper 79lb 2oz, Steve Brown 62lb 13oz, Richard Rackham 42lb 9oz

North Cove & Barnby AC (River Waveney): John Oakins (Angling Avenue) 11lb 15oz, Ian Geoff 11lb 12oz, John Halliday 11lb 3oz

Wroxham AC (Mill Farm): Adam Crook 21lb 2oz, Alan Seaman 13lb 3oz, Bob Crook 12lb 6oz

Harleston, Wortwell & District AC (Weybread Ocean Pit): Roy Chapman 4lb 12oz, Chris Knights jnr 3lb 9oz, Mark Taylor 3lb 2oz

Norwich Union AC (Great Melton): J Brewster 43lb 6oz, D Howe 34lb 8oz, M Dack 24lb 2oz

Norfolk and Suffok Vets (Topcroft): J Hammond 30lb 5oz, M Dobson 27lb 4oz, D Reynolds 18lb 3oz

Aldeby: D Roe: 26lb 0oz, M Reeve 23lb 14oz, J Beckham 22lb 10oz

Earlham Silver (River Thurne): P Cooper 17lb 0oz, D Hutchinson 14lb 8oz, D Gooch 13lb 2oz

Martham (Willow): S Rouse 62lb 4oz, A Indge 49lb 14oz, M Harmon 42lb 12oz

Hookers (Hill Farm): L Goddard 47lb 8oz, T Rayner 32lb 0oz, R Copping 31lb 0oz

Wagglers (Hill Farm): S Crowe 88lb 1oz, M Collins 22lb 5oz, P Harris 19lb 6oz

Aylsham (Holly Farm): R Turton 91lb 15oz, M Seaman 63lb 12oz, S Sparkes 50lb 8oz

EAPS (Brooke): S Cary 30lb 2oz, M Morley 14lb 9oz, A Clarke 3lb 15oz

Beccles (Haddiscoe) (Midweek): K Howlett 47lb 7oz, A Hicks 38lb 14oz, J Hembling 35lb 5oz. Two day festival, Haddiscoe, day one: P Houghton 76lb 10oz, C Colby 71lb 7oz, M Youngman 62lb 5oz

Stalham (Bartles Lodge): A Watson 88lb 11oz, M Charlewood 84lb 0oz, D Gipson and K Lawson both 62lb 10oz

Attleborough MG (West Harling): T Kitchen 101lb 15oz, T Matthews 62lb 6oz, R Parke 59lb 9oz

Zenith (Melton Ponds): J Broomfield 78lb 2oz, P Pope 67lb 8oz, T Daniels 26lb 2oz

Costessy Crown (Abbey Waters): R Yates 66lb 14oz, M Cooke 54lb 9oz, C Wright 41lb 1oz

Dereham Police (Barford): P Creasy 91lb 3oz, A Swain 78lb 5oz, D Rindwood 73lb 15oz

Oddfellows (Colton): D Mason 70lb 2oz, M Cleere 58lb 2oz, T Gray 48lb 10oz

Freedman (Railway): D Creed 34lb 12oz, S Chapman 31lb 2oz, S Humphery 19lb 8oz

Norwich Disabled (Barford): C Humphery 104lb 0oz, A Leeder 70lb 8oz, J Chaplin 69lb 2oz

Nomdas (Abbey Waters): J Chaplin 55lb 6oz, C Humphery 21lb 4oz, D Wadsworth 20lb 9oz

Codgers (Barford): M Girling 136lb 4oz, G Stokes 56lb 7oz, L Beecroft 33lb 0oz

Net Busters (Railway): J Davidson 116lb 0oz, C Davey 79lb 8oz, G Moys 37lb 0oz

St Andrews (Barford): M Hood 49lb 0oz, A Nobbs 42lb 2oz, B Bradfield 35lb 8oz. Codgers (Railway): A Farrow 57lb 4oz, R Taylor 56lb 6oz, J Tink 56lb 2oz

• FIXTURES

Marsh Trail Lakes Open: Saturday, Lake C, draw 9am, fish 10am–4pm, �19 per head all in fee, , call John on 01502 586284 or 07766 697873 to book

Bridge Farm, Litcham: Tomorrow, call 01328 701699

North Cove & Barnby AC: Saturday, River Waveney, draw 7am, fish 8am–1pm

Barfod/Fox: Tomorrow Barford, Saturday Colton, 01603 759624

River Yare two day festival: Saturday & Sunday in aid of Air Amblulance, 01502 531776

NDAA Jason Smith Memorial: Sunday River Thurne 01603 400973

Mill Farm: Aug 2nd (12 noon) Sunday & Monday, 01953 452769

Cross Drove: Sunday & Monday, 01842 828102

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus