Open and club match results and fixtures.
• OPEN MATCHES
Bridge Farm, Litcham: Dave Bates (Dereham & District AC) 113lb 10oz, Colin Beggby (Townsend Fishery) 94lb 6oz, Sean Greatbatch (Hinderclay) 73lb 12oz.
Marsh Trail lakes Open Lake C
1st Chris Knights 78lb 11oz, 2nd Simon Elliott 57lb 5oz, 3rd Ove Jinkerson 49lb 10oz, winner section (A) Dave Forrester 25lb 4oz, section (B) Alan Ling 21lb 7oz
NISA Feeder League, river Yare: T Anderson (Suffolk AD) 27-02, C Jackobowski (Deben) 23-02, M Caldecott (Willow Grange) 20-00, N Larkin (NISA Feeders) 19-12, K Redgrave (Harleston) 19-06, Jeanette Haliday (DAIWA AD) 17-14. Angling Trust/NCAAG Inter SChools Championship, Barford Fishery: Individuals - Gradey Squiret (Cliff Park) 18-05, Frank Alderdyce (Aylsham) 18-00, Jake Harvey (Attleborough) 16-15. Other section winners - Luke Roberts (Marshland) 9-13, Cane Seymor (Attleborough) 16-06. Teams - Aylsham 14 points, Attleborough Gold 18 points (25-11), Acle 18 points (23-04). Hill Farm, Banham: S Rouse (Martham) 63-02, C Spelman (Nomads) 62-05, K Clarke (Acle) 60-12. Mill Farm, Sun: P Macrow (Thetford) 82-08, N Buck (Mulbarton) 53-08, L Hall (Somerton) 49-12. Hill Farm, Mon: R Kent (Jolly Boys) 81-04, N Paske (Downham) 53-12, S Rouse (Martham) 52-08. Cross Drove, Weds: M Pollard (Shimano) 97-02, S Norman (Kevs) 90-01, D Pearce (Wisbech) 85-10. Cross Dorve, Sat: D Pearce (Wisbech) 82-04, G Miller (Maver) 74-08, C Vandervliet (Bait Tech) 53-03. Cross Drove, Sun: J Heaps (Popletts) 85-07, C Vandervliet (Bait Tech) 73-06, D Pearce (Wisbech) 64-14. Railway: M Wiles (Attleborough MG) 115-15, R Smart (Norwich) 80-04, D Cooper (Norwich) 75-05. Willow: C Cooper (Norwich) 76-12, D Goodwin (North Walsham) 71-00, D Cooper (Norwich) 64-00.
North Walsham Kingfishers A.C
1st Roy Turton 29lb 13oz, 2nd Bob Isbell 26lb 04oz, 3rd Derek Balding 24lb 07oz
Shrublands AC, River Waveney, Sunday 15th July 2012
1st S Rivett 8lb 15oz, 2nd P Beamish 7lb 7oz, 3rd S Edmunds 4lb 10oz
Shrublands AC, River Waveney, Monday 16th July 2012
1st K Hales 9lb 12oz, 2nd W Hammond 7lb 0oz, 3rd B Crisp 6lb 10oz
Wroxham Ac
Holly farm
1st Adam Crook 79lb 8oz, 2nd Alex Watson 74lb 4oz, 3rd Gary Boast 43lb 4oz
• CLUB MATCHES
Bungay Cherry Tree AC - Earsham
C Balaam 5lbs 8ozs, P Dean 1lbs 14ozs, D Gladwell 1lbs 3ozs
Dereham & District AC (Swanton Morley) (Fri): Steve Brown 15lb 9oz, Neil Paske 7lb 0oz, John Laskey 5lb 11oz. (Sun): Kevin Knights 17lb 5�oz, Steve Brown 15lb 9�oz, Gerald Stokes 12lb 11oz
Harleston, Wortwell & District AC - Weybread- Bottle Pit
1st Roy Chapman 28lb 12oz, 2nd Mal Runacres 18lb 4oz, 3rd Mark Taylor 7lb, 4th Peter Dade 6lb 5oz
Norfolk and Suffolk Vets, Topcroft: D Roe 44-11, M Runacres 33-14, J Hunt 28-03. Aldeby: D Roe 37-00, M Runacres 19-08, P Matthew 18-10. Dukes, river Thurne: S Bowman 20-02, J Lowe 16-15, I Bailey 12-15. Holly Farm: N Goose 25-04, S James 19-14, I Spalding 15-09. Railway: S Bowman 52-01, N Goose 29-12, R Urry 26-07. Dereham Police, river Yare: M Brown 16-14, M Dossena 14-05, P Creasy 10-15. Romany, Holly Farm: I Saoulos 119-06, C Nicholls 73-02, P SMith 71-04. Stalham, Dilham: T Wilkinson 18-00, D Egerton 11-04, G Funnell 8-12, Zenith, Topcroft: R Thurston 2-08, J Broomfield: 20-02, R Gregson 17-04. Costessy Crown, Willow: N Reynolds 87-01, R Yates 65-08, C Reynolds 58-13. Quebec: M Sturgeon 39-14, C Sands 39-00, W Richson 25-12. Freedman, Colton: A Humprey 54-12, S Chapman 25-12, D Creed 25-08. Oddfellows, Barford: D Mason 105-08, P Gardiner 79-10, J Cary 54-02. Codgers, Colton: M Mallard 116-13, N Burbridge 66-08, R Taylor 46-09. Murfitts, Railway: M Dixon 52-11, S Hales 42-05, O Fiske 36-03. City Works, Willow: C Kramer 40-12, A Ling 39-10, J Buck 35-06. Ashphalt, Besthorpe: B Yaxley 67-10, J Wilkin 32-05, S Hensley 24-08, EAPS, Brook: A Clarke 28-06, A Crabb 10-10, T Clarke 7-05. River Yare: A Clarke 18-12, A Toogood 15-10, S Watts 12-00. Long Stratton, Hill Farm: W Banbridge 36-07, L Pickard 36-04, B Pickard 34-08.
• FIXTURES
Bridge Farm, Litcham: Tomorrow, to book ring 01328 701699.
Marsh Trail lakes Open
Saturday 28th July Lake A
Draw 9am fish 10 – 4pm �19.00 per head all in fee, Optional Golden / Silver/ pegs standing at �250
Maximum 20-peg match, please phone to book.
Contact John 01502 586284/07766 697873
Mill Farm July 29th & 30th, 01953 452769. Nisa League, river Yare, Jult 29th, 01502 531776. Barford/Fox, July 25th evening, July 26th Willow, Jult 28th TBA, note weekend day tickets Colton only, 01603759624. NDAA League, rivers Bure & Thurne, July 29th. Jason Smith Memorial, river Thurne, Aug 5th, 01603 400973. Cross Drove, July 28th & 29th, 01842 828102.
North Cove & Barnby A.C Club Match River Waveney
Saturday 28th July draw 12 noon fish 1-6pm
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here