Angling results and fixtures

Results and fixtures for open and club matches.

• Open matches

Bridge Farm (Litcham): Neil Paske (Downham Market) 59lb 10oz, John Rush (Dereham & District AC) 58lb 6oz, Dave Bates (Dereham & District AC) 49lb 0oz.

Marsh Trail Lakes Open Lake A: Tony Burden 23lb 11oz, Ove Jinkereson 23lb 4oz, Neil Gibbens 23lb 0oz. Section A Gary Button 17lb 5oz. Section B: Frank Ling 19lb 12oz.

NISA Feeder League, round 1, river Yare: W Anderson (DAIWA AD) 85-12, N Porter (Biggleswade) 60-02, S Haley (Suffolk AD) 39-12, P Abbott (Deben) 37-00, D Pike (Cordys Tackle) 34-05, A Southgate (Oakwood) 32-02. Other section winners: C Jakubowski 13-00, Jeanette Haliday 12-15, C Kemp 9-00, C Vandervliet 19-09, A Hindry 17-10, I Bailey 23-00, M Haverson 30-04, C Urry 28-04, T Anderson 21-12, C Keely 21-00.


You may also want to watch:


Suffolk Summer League, Cross Drove: T Anderson (DAIWA AD Gold) 59-07, S Elliott (DAIWA AD Blue) 57-12, A Leathers (Deben Select) 56-00, A Colemen (Bait Tech) 53-10, S Payne (DAIWA AD Red) 46-08. Teams on day: Deben Select 15 penalty points, DAD Blue 19, DAD Red and Gold both 23. Leading standings: DAD Red 7, DAD Black 9, Deben Select 10, Bait Tech and DAD Gold both 13.

Hill Farm, Banham: D Magimm (Tacolnstone) 78-06, D Chadwick (Wymondham) 54-04, R Scrafe (AMG) 52-02.

Most Read

Mill Farm: R Kent (Jolly Boys) 45-00, S Johnson (PWA) 39-08, N Paske (Downham) 39-04. Cross Drove, Weds: S Easy (Stan Jay) 88-03, D Clark (Dynamite) 83-15, D Pearce (Wisbech) 73-11. Sat: R Heath (Chestnut) 97-03, S Wheeler (Dynamite) 73-08, N Parkinson (Dynamite) 72-08. Sun: S Wheeler (Dynamite) 127-09, N Parkinson (Dynamite) 92-02, D Pearce (Wisbech) 74-04. Willow: P Ashford (Barford Tackle) 125-05, D Gooch (Norwich) 102-13, C Cooper (Norwich) 82-00.

• Club matches

Dereham at District AC club match at Swanton Morley: 1st Barry Hubbard 39lb 6oz, 2nd Neil Paske 11lb 9oz, 3rd Kevin Knights 9lb 8oz

Dukes Evening League, Shallow Brook, round 1: S James 47-12, G Payne 19-09, R Urry 11-00. Round 2: J Lowe 39-11, S James 24-04, C Urry 14-04.

Dukes, Holly Farm: I Bailey 37-14, S James 26-01, I Spalding 16-08.

Norfolk and Suffok Vets, Topcroft: M Dobson 30-08, D Roe 23-12, M Croitph 14-09. Aldeby: D Roe 35-14, M Runacres 20-05, M Dobson 19-03.

EAPS, Brook: A Clarke 22-10, P Cooper 18-11, T Clarke 5-10. Brook: P Cooper 17-04, T Clarke 10-06, A Crabb 8-04.

Earlham Silvers, river Yare, Roach Bay: P Swan 21-10, C Hinsley 18-15, D Gooch 12-15.

Aylsham, Cobleacre: M Seaman 47-15, M Shore 41-00, C Beales 34-12.

Viking Whallers, Old Stables: G Bannister 37-10, L Hayes 12-02, R Breeze 11-00.

Bergh Apton: P Millbank 122-00, N Hunter 59-08, B Hunter 51-12.

Bakers, river Bure: D Higgs 10-11, T Pye 4-14, R Parson 4-11.

Wymondham, Fishmere: J Edwards 37-04, N Page 33-13, M Edwards 27-06.

Attleborough MG, Hinderclay: A Scarfe 42-15, K Green 28-08, R Parke 23-10.

Freedman, Barford: D Creed 63-12, K Didwell 47-12, S Chapman 43-14.

Oddfellows, Abbey Waters: J Carrey 54-12, T Gray 35-08, N Kopti 32-06.

City Works, Barford: A Ling 68-14, G Dowman 52-00, A Nobbs 46-04.

Codgers, Railway: T Wright 82-15, A Forrest 77-14, R Taylor 38-04.

Harleston, Wortwell & Dist AC – Juniors - Middle Pit: 1st Jessica Knights 67lb 7oz, 2nd Jake Morton 53lb 12oz, 3rd Lewis Allen 28lb, 4th Charlie Elton 13lb. No 1 Pit: 1st Chris Knights Jnr 50lb 4oz - 11 Bream, 2nd Edward Howman 26lb 3oz, 3rd Karl Redgrave 15lb 1oz

Norwich Union Angling Club – Norwich Union AC (Shallowbrook): M Pope 28lb 8oz, P Abbott 27lb 4oz, D Shearing 19lb 8oz

Norwich Union AC (Mill Farm): D Howe 12lb 4oz, N Walpole 11lb 8oz, S Clay 8lb

Sportsmans never turn back (Burgh Castle): 1st P Wood 27lb 2oz, 2nd D Grimwood 23lb 15oz, 3rd J Hammond 21lb 14oz

Sportsmans Never Turn Back (Besthorpe): L Arnold 82lb 13oz, K Hodgins 65lb 12oz, B Sallis 42lb 9oz

Bungay Cherry Tree Ac – Earsham Lay-By Pit: Glen Shiplee 26 lbs 10 ozs; J. Hunt 11 lbs 15 ozs; P. Dean 10 lbs 11 ozs.

• Fixtures

Bridge Farm (Litcham): Tomorrow, call 01328 701699 to book

Marsh Trail Lakes Open: Saturday, Lake C, draw 9am, fish 10am–4pm, �19 per head all in fee, optional golden or silver pegs standing at �200. Maximum 20-peg match, please call David on 07913 115610 or 01502 476219 to book. Pegs 10-25 booked Bookers AC Saturday 8am–1pm

NDAA League Teams of 4, rivers Bure and Thurne, June 24th: Draw 4.45am, Fish 6-11am (One team vacancy) 01603 400973.

Mill Farm: June 24th, 25th, 01953 452769.

Cross Drove: June 23rd, 24th, 01842 828102. Barford/Fox: June 21st Railway, June 23rd Colton, 01603 759624.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus