Angling results and fixtures

Open and club match results and fixtures

• OPEN MATCH RESULTS

NISA Feeder League, River Yare: M Moobs (Cambs FPS) 32-0, W Freeman (Preston INN) 28-14, W Anderson (DAIWA AD) 25-8.

Suffolk League, River Yare: D Botley (DAIWA AD Red) 21-8, M Bartram (DAIWA AD Black) 19-6, S Crowe (SONU AD Pink) 18-3. Teams on day: DAIWA AD Black 21 pen pts, DAIWA AD Red 23, NISA Waveney Juniors 25. Later standings DAD Black and Gold both 14, Bait Tech 20.


You may also want to watch:


Marsh Trail: M Critoph (Vets) 49-11, G Binks (Beccles) 43-1, R Bakers (Beccles) 27-10.

Coble Acre: C Gladding (Unique) 37-6, J Randell (SENSAS) 34-0, A Bygrave (Busmen) 24-4.

Most Read

Hill Farm, Banham: C Spelman (Nomads) 95-0, W Chapman (Harleston) 71-9, R Chapman (Harleston) 51-3.

Mill Farm, Sun: S Denmark (Norwich) 85-8, C Griffiths (Lakenheath) 71-12, E Townsend (Norwich) 46-10.

Mill Farm, Mon: C Spelman (Nomads) 76-14, R Kent (Oddfellows) 68-0, Marion Mancini (Yarmouth) 64-0.

Cross Drove, Weds: J Chalk (Cross Drove) 72-8, A Tuck (VDE) 64-15, T Nash (Browning) 61-5.

Cross Drove, Sat: J Barrowman (Anglers World) 94-6, N Parkinson (Dynamite) 63-8, A Tuck (VDE) 51-11.

Willow: G Hill (Oddfellows) 55-2, D Goodwin (North Walsham) 49-3, T Daniels(norwich) 44-4.

Colton: R Kent (Oddfellows) 118-10, C Cooper (Anglers World) 116-8, D Cooper (Anglers World) 96-2.

Mill Lake: G Funnell (Wroxham) 48-13, P Ashford (Barford) 42-11, G Hill (Oddfellows) 41-6.

Tackle Xchange, Breydon: C Whitelock (Martham) 3-0, S Boyce (Lowestoft) 2-10, T Thomas (Holt) 2-3.

• CLUB MATCH RESULTS

Bridge Farm (Litcham): Sean Greatbatch (Hinderclay) 46-8, Paul Fensome (Dereham) 44-10, Dave Bates (Kevs Tackle) 38-0.

Bungay Cherry Tree AC (Broome Pits) C Balaam 26-2, F Ling 21-1, P Dean and R Patrick 19-5.

Norwich Union AC (Bergh Apton): D Howe 123-8, J Brewster 67-6, S Johnson 54-0.

Shrublands AC, Summer League (River Waveney): J Nixon 5-6�, K Howlett 4-1, S Rivett 3-8.

Dereham & District (Swanton Morley Friday): Dick Barker 9-6, John Laskey 6-2, John Rush 4-10. (Swanton Morley Sunday): John Laskey 10-11, Nigel Elmer 8-6, Gerald Stokes 7-3.

Zenith, Holly Farm: J Broomfield 120-14, E Barnes 62-9, J Rowell 40-3.

Zenith, Top Croft: D Earl 21-2, S Barnes 15-7, P Barrowclough 13-15.

EAPS, Brooke: M Morley 19-10, A Clarke 15-7, P Copper 13-4.

EAPS, river Chet: C Cary 11-4, P Cooper 6-10, A Crabb 4-14.

Mulbarton, Hinderclay: M Turner 43-11, S Fowler 40-9, R Crisp 29-7.

Fakenham, Button Hole: P Ashton, 81-6, D Howell 56-5, M Henry 41-9.

Norfolk and Suffok Vets, Topcroft: M Mirgaux 46-14, M Dobson 23-4, M Critoph 21-9.

Norfolk and Suffolk Vets, Aldeby: F Lyng 35-4, M Mirgaux 23-2, E Peek 18-8.

Dukes, Taswood: N Goose 56-12, R Urry 49-5, C Sadler 45-8.

Attleborough, Fishmere: T Kitchen 65-2, M Peek 32-0, R Scarfe 26-4.

Beccles mid week, Haddiscoe: B Weavers 33-11, K Howlett 25-1, K Brown 24-8.

Beccles, Sat, Haddiscoe: P Madden 38-14, M Youngman 11-6, C Colby 11-0.

Stalham, Melton Ponds: K Lawson 42-14, D Jones 26-11, M Charlewood 21-2.

North Cove and Barnby, River Waveney: L Piper 10-12, D Painton 10-6, K Davey 8-0.

Wymondham, River Bure: M Brown 21-14, A Farrow 14-2, I Allison 13-0.

Alysham, Railway: C Beales 77-2, R Isbell 72-8, M Seaman 50-8.

Viking Whallers, Besthorpe: M Moore 35-12, S Manley 16-4, L Hayes 14-1.

EA Ambulance, Melton Ponds: D Cairns 97-2, T Nicholls 46-12, D Jinks 45-8.

Dereham, Mill Lake: B Bullock 61-3, R Rackham 36-3, J Laskey 29-6.

St Andrews, Abbey Waters: B Maskell 36-8, B Herald 20-14, P Francis 16-2.

Freedman, Barford: A Humphrey 72-12, M Rogers 60-12, K Pope 46-0.

Codgers, Barford: B Martin 66-14, R Taylor 46-12, C King 39-6.

Codgers, Abbey Waters: R Taylor 62-3, M Girling 41-0, L Byford 33-4.

Costessy Crown, Barford: R Haystead 42-6, D Webster 42-1, D Mallett 35-4.

Woodbridge, Abbey Waters: A Whittle 119-12, M Doye 70-4, A Lyng 47-4.

Holt SAC, Bacton: P Fennech 3-14, S Attew 2-7, B Able 1-15.

• FIXTURES

Bridge Farm (Litcham) July 7, 01328 701699.

NISA League, July 9, K Ford Rememberance July 16, 17th 01502 531776.

NDAA, river Yare, July 13, FESTIVAL Postponed. 01603 400973.

Cross Drove, July 9, 10, 01842 828102.

Marsh Trail, July 9, 07766697873.

Mill Farm, July 7, 10, 11, 01953 452769.

Barford/Fox July 7 Railway, July 9 Barford 01603 759624.

North Cove and Barnby, River Waveney, July 10, 7-12.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus