Angling results and fixtures

Open and club match results and fixtures

• OPEN MATCH RESULTS

Barford League: G Kiddell (Team Barford) 148-03, T Anderson (Suffolk Angling Direct) 119-06, P Ashford (Allsorts) 98-10. Teams on day Barford 18 section points, Superstars and SAD both 15.

Leading standings: Barford 15, Allsorts 9, AD Suffolk 8.

River Wensum League, Riverside: S Borrett (Earlham Silvers) 17-15, L Hodge (Anglers World) 17-08, C Sadler (Dukes) 15-08.


You may also want to watch:


River Thurne Midweek: M Brown (Stalham) 12-03, D Hammond (Stalham) 5-00, A Johns (Norwich) 3-14.

Hill Farm, Banham: S Rouse (Martham) 62-02, G Pearce (Pulham) 49-06, M Harman (Nomads) 40-08.

Most Read

Marsh Trail: J Catchpole (Lowestoft) 36-07, T Burden (Lowestoft) 33-09, C Davey (Veterans) 26-07.

Colton: C Gladding (Unique) 53-02, B Bygraves (Norwich) 52-08, R Anderson (Cobbleacre) 48-02.

Railway: R Harris (Codgers) 132-08, R Finch (Deben) 54-04, J Randell (SENSAS) 46-14.

Cross Drove, Wednesday: I Dunlop (Wessex) 77-00, T Whatling (Foxmatch) 70-14, J Barrowman (Anglers World) 62-02.

Cross Drove Saturday: G Arnold (Suffolk) 43-04, T Whatling (Foxmatch) 42-14, A Leathers (Browning HR) 37-07.

Cross Drove Sunday: T Evens (Dynamite) 59-00, N Parkinson (Dynamite) 52-02, N Bartrum (Daiwa AD) 41-10.

Melton Ponds: R Kent (Jolly Boys) 40-12, J Carey (Odd Fellows) 34-12, P Ashford (Barford) 33-00.

Burgh Castle: S Johnson (Huntsman) 32-00, S Miller (Huntsman) and P Woods (Huntsman) both 19-12.

Burgh Castle: J Parnell (Anglers World) 44-04, D Esherwood (B Castle) 28-06, N Jenkins (Huntsman) 27-02.

ELSAA Shore Championship, Yarmouth: A Crane 5-11.3, S Boyce 5-02.6, K Moutifield 4-14.6. Top team A Kettle, A Crane, S Grapes 12-3.6. Runners-up: J Abbott, K Moutifield, S Roberts 10-10. Heaviest round fish: A Steele (whiting). Heaviest flat fish: A Ropper and A Kettle (dabs). Section winners: K Moutifield, S Boyce, J Abbott, A Crane, A Kettle.

Bridge Farm, Litcham, October 28: 1 Steve Brown (Dereham and District AC) 56-4, 2 Neil Paske (Downham Market) 54-10, 3 Sean Greatchbatch (Hinderclay) 54lb 6oz. Next matches are tomorrow, and November 11. There is a silver fish match on Sunday, November 14.

• CLUB MATCH RESULTS

Stalham (Club Water): J Higginson 14-01, M Charlewood 12-04, W Plummer 11-12.

EAPS (Brooke): A Clarke 4-15, P Copper 3-14, C Hinsley 3-03.

Norfolk and Suffolk Vets (Topcroft/Tuesday): T Burden 71-05, M Runacres 55-08, J Beckham 42-12.

Norfolk and Suffolk Vets (Topcroft/Thursday): T Burden 77-12, M Mirgaux 71-04, J Beckham 67-08.

Bergh Apton: P Manthorpe 100-08, F Kilbourne 50-12, E Peek 49-10.

Attleborough MG (Walnut): R Scarfe 41-00, T Kitchen 40-00, K Green 37-00.

Costessy Crown (Taswood): C Nicholson 34-00, R Yates 20-03, A Trett 16-06.

YOTA, Taswood: D Parker 14-00, S Brown 13-00.

Oddfellows (Abbey Waters): D Mason 109-10, J Hardiman 53-08, N Kopti 48-10.

Codgers (Railway): R Harris 83-11, R Rackham 47-07, M Girling 40-06.

Codgers (Colton): R Crisp 45-04, B Emms 43-08, F Anderson 34-06.

CMG (Colton): R Latham 46-12, T Baxter 42-14, D Stilwell 29-03.

Wymondham (Hinderclay): R Cross 39-13, A Farrow 24-04, A Rapley 16-14.

Dereham Police (Melton Ponds): M Dossena 29-08, A Swain 26-00, P Creasy 20-14.

Wagglers (Melton Ponds): M Harman 37-01, D Chadwick 31-13, Jane Burrows 30-03.

Zenith (Melton Ponds): D Ramsbottom 43-15, J Elvin 13-02, J Broomfield 13-01.

• MATCH FIXTURES

Barford/Foxmatch: November 4 Barford, November 6 Barford, November 7 League, November 9 Silver fish, 01603 759624.

East Anglian Pike Championship, Weybread Ocean Pit: November 7 Phil Cotton 01508 578701.

Cross Drove: November 6, 7, 01842 828102.

Marsh Trail A: November 6, 01502 544682 or 07796 437381.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus