Fine promotion double for Norfolk

Daniel WynneNorfolk's 14 and under county cup teams pulled off a double success as the girls and boys teams were both promoted from their respective groups. The girls team travelled to Middlesbrough where they defeated Durham and Cleveland, West of Scotland and Leicestershire to run out easy winners of Group 3B.Daniel Wynne

Norfolk's 14 and under county cup teams pulled off a double success as the girls and boys teams were both promoted from their respective groups.

The girls team travelled to Middlesbrough where they defeated Durham and Cleveland, West of Scotland and Leicestershire to run out easy winners of Group 3B.

Meanwhile, the boys dominated 5B in Ripon, North Yorkshire, with wins over Durham and Cleveland, South of Scotland and Cumbria.

The Norfolk girls set the tone for the weekend on the first day with a 6-0 defeat of Durham and Cleveland, sweeping to victory in all four singles and both doubles matches.


You may also want to watch:


It was a similar story on day two for captain Stuart Silvester's team when the West of Scotland were brushed aside 6-0 to leave the Norfolk girls on the brink of promotion, needing just a win against Leicestershire to complete the job.

And despite losing their first rubber of the weekend, Norfolk remained in control as they ran out 4-1 winners against Leicestershire, sealing promotion and a place in Group 2A for next year.

Most Read

Klara Moolman took on the responsibility of playing first singles and shone in her role throughout the weekend, despite still being a year young.

Maddie Brooks showed great maturity as she and Bronte Farrage both won all of their singles matches, with the impressive Farrage dropping just a handful of games all weekend.

Megan Wright won the promotion-clinching rubber on the last day in three long sets and Dayna Rice played some excellent doubles, helping to beat Leicestershire on the final day when the girls clinched their deserved promotion.

The boys began their weekend against Durham and Cleveland, arguably their toughest opposition, but came through 5-1, with all players showing some excellent form and potential.

Relegation candidates South of Scotland were beaten by lunchtime on day two, as all four singles players won in straight sets.

Victory on day three against Cumbria would see Norfolk promoted and as had been the case all weekend, Tom Hunter gave them a perfect start with a win at third singles.

Tom Fisher showed his fighting qualities yet again as he held off a stubborn challenge at number four to put Norfolk into pole position with a 2-0 lead.

Johnnie Carmichael-Plester then displayed some outrageous flair with a series of stunningly-executed drop shots on the way to a win over Cumbria's top player.

Jack Long-Martinez hit some form at just the right moment as he fought back from a 5-1 deficit in the first set of his rain-affected singles to win the match and send his county up into group 4A.

Captain Chris Evans was pleased with the way the boys had conducted themselves.

'The team were a credit to Norfolk and came here simply to do the job,' he said.

'Not only were we the strongest team here but we showed the most discipline on and off the court,' he added.

The remaining doubles matches were not played as rain set in and group standings were already decided.

t Norfolk's Lionel Cox teams battled through testing conditions at Queenswood School over the Bank Holiday weekend, finishing an encouraging third overall behind Essex and winners Hertfordshire.

Rain changed the scoring format and matches were played on the astroturf courts as Norfolk's 12, 11 and 10 and under teams battled to add points to the overall score.

After the round-robin stages were finally completed, each Norfolk team was placed in a play-off to decide their final positions.

The 10 and under girls team of Rosie Pooley, Frances Evans and Megan Lait picked up the most points for their second-place finish, before eventually losing 2-1 to Buckinghamshire in the play-off.

When the results were finally announced, captains David Weeds, Karen Highfield and Josh Weeds were delighted with the outcome, Norfolk finishing third and just one point behind second-placed Essex.

t Individual team results:

Boys 10/under Alex Watkinson, Finlay Rowan, David Matthews - fifth.

Girls 10/under Rosie Pooley, Frances Evans, Megan Lait - second.

Boys 11/under Matthew Cott, Rory Bartram, Tom Baker - third.

Girls 11/under Chloe Hunter, Holly Inwards, Francesca Field - fifth.

Boys 12/under Will Davies, Alex McNaughton, Owen Tudor - third.

Girls 12/under Emma Moolman, Imogen Osborn, Talitha Rowan - fourth.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus