Double the joy for Jenny and Brenda in Norfolk Women’s Bowling Association finals

Acle's Jenny Kirby and Norfolk Bowling Club's Brenda Whitehead were both double winners in the Norfolk Women's Bowling Association finals at RG Carter's BC.

Whitehead skipped Anne Read, Jean Edwards and Joyce Webster to a 26-15 victory over Kay Hipperson, Carol Neave, Christine Webb and Jayne Roylance in the final of the rinks, and also triumphed in the two-wood singles.

Kirby claimed the Champion of Champions crown and teamed up with Sheila Stacey to win the unbadged pairs.

Stacey and Kirby also went close in the pairs, losing to Gill Hume and Mary Johnson of Diss in the semi-finals.

The Diss duo went on to win the final in thrilling fashion with a three from their last bowl after going into the last end two shots down to Thetford's Valerie Gibson and Jackie Devitt.

Marrams' C Turner had the frustration of losing, with C Laskey, to Acle in the unbadged pairs final, and to St Lawrence in the triples final.

Rinks semi-finals: Kay Hipperson, Carol Neave, Christine Webb, Jayne Roylance (Nth Walsham) 28, Jane Burrage, June Warnes, June Merrett, Beryl Payne (Gt. Yarmouth) 12; Anne Read, Jean Edwards, Joyce Webster, Brenda Whitehead (Norfolk BC) 24, Rebecca Carter, Brenda Schofield, Linda Bennett, Elaine Cole (Carters BC) 13. Final: Norfolk BC 26 Nth Walsham 15

Most Read

Pairs, semi-finals: Gill Hume, Mary Johnson (Diss) 23, Sheila Stacey, Jenny Kirby (Acle) 13; Valerie Gibson, Jackie Devitt (Thetford) 23, Pauline Frost, Suzanne King (Fakenham Town) 18. Final: Diss 19 Thetford 18.

2-wood singles, quarter-finals: J Pearson (Freethorpe) 15, D Saunders (Shotford) 5; B Whitehead (Norfolk) 17, J Morton (Marrams) 11; J Shepherd (Thetford) 13, A Chambers (Upwell) 10; P Thorpe (Thetford) 15, D Wright (St Lawrence) 11. Semi-finals: B Whitehead (Norfolk) 13, J Pearson (Freethorpe) 11; P Thorpe (Thetford) 17, J Shepherd (Thetford) 2. Final: B Whitehead (Norfolk) 20, P Thorpe (Thetford) 2.

4-wood singles, semi-final: D Nicholson (Martham) 21, J Devitt (Thetford) 20.

Unbadged Pairs, semi-finals: C Laskey, C Turner (Marrams) 27, D Cook, M Tubby (Carters) 7; J Kirby, S Stacy (Acle) 25, L Brown, T Leighton (Gorleston) 10. Final: J Kirby, S Stacy (Acle) 25, C Laskey, C Turner (Marrams) 20.

Coronation Triples semi-final: P Baker, J Webb, S Groombridge (Wym Dell) 29, A Melton, V Gibson, P Struthers (Thetford) 5.

Triples semi-final: C Turner, S Ealdon, K Hazelwood (Marrams) 20, J Stoves, S Rae, A James (Downham Cons) 10; J Hearle, D Wright, L Quibell (St. Lawrence) 18, P Frost, D Ramm, S King (Fakenham Tn) 11. Final: J Hearle, D Wright, L Quibell (St Lawrence) 18, C Turner, S Ealdon, K Hazelwood (Marrams) 13.

Champion of Champion, semi-finals: J Kirby (Acle) 21, C Laskey (Marrams) 13; Z Roberts (Freethorpe) 21, S Groombridge (Wym Dell) 13.

Final: J Kirby (Acle) 21, Z Roberts (Freethorpe) 8.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter