Angling results and fixtures

Open and club match results and fixtures.

• OPEN MATCH RESULTS

Barford silvers: T Anderson (Suffolk AD) 9-12, A Tuck (VDE) 5-12, B Coe (Norwich) 5-09).

Willow: J Randell (SENSAS) 17-02, C Copper (Anglers World) 13-00, M Cleere (Oddfellows) 10-12.

Railway: V Cross (Ixworth) 28-14, T Feltham (Anglers World) 28-08, R Martin (Dorking) 25-14.

Marsh Trail: A Watson (Stalham) 22-10, J Collison (Dodds) 22-04, R Baker (Beccles) 18-04.

Most Read

Burgh Castle, midweek: S Miller (Huntsmen) 50-04, P Woods (Anglers World) 26-04, D Grimwood (Sextons) 22-02.

Burgh Castle, Sunday: J Parnell (Anglers World) 35-00, M Jenkins (Huntsmen) 28-15, D Esherwood (Burgh Castle) 25-00.

Hill Farm, Banham: D Chadwick (Wymondham) 34-13, M Peek (Yaxham) 20-14, M Harmon (Nomads) 14-15.

Cobleacre: R Finch (Deben) 42-06, M Collett (Harleston) 13-10, K Smith (Cobleacre) 9-10.

Mill Farm, Sun: E Townsend (Norwich) 26-00, S Denmark (Norwich) 18-04, A Hall (Rockland) 16-12.

Mill Farm, Mon: N Paske (Downham Market) 27-12, J Barnes (Mill Farm) 21-10, A Nicholls (Watton) 14-04.

Pownalls Beach Open, Yarmouth North: M Lockwood (Yarmouth) 1-2.25, S Boyce (Yarmouth) 0.15.5, A Toner, P Thorburn both 0.09.

• CLUB MATCH RESULTS

Fakenham, Barford: D Howling 19-07, A Hayburn and M Tuck both 5-08.

Wymondham, Barford: A Gibbons 28-04, A Farrow 25-00, J Ducker 24-08.

Aylsham, Melton Ponds: J Morrison 6-00, B Watson 1-04, N Waller 1-02.

Norfolk and Suffolk Veterans, Beccles, Tues: C Colby 13-12, A Gibbons 13-11, L Higgins 11-10.

Norfolk and Suffolk Vets, Thurs: C Davey 27-09, D Roe 24-08, L Higgins 18-10.

DDAC: 1 Peter Bennett 4-8-0, 2 Jamie Wright 3-8-10, 3 David Appleby 2-12-5, 4 Nathan Wright 2-5-0, 5 Ray Colman 1-14-5, 6 Owen Howes 0-13-10.

Dukes, river Wensum: C Urry 14-11, S Jones 8-05, N Goose 8-04.

Stalham lagoon: D Egerton 12-11, J Hehir 10-09, M Charlewood 10-03.

Oddfellows, Willow: D Mason 44-06, M Cleere 33-00, G Mason 26-00.

Codgers, Barford, midweek: M Girling 23-07, L Byford 16-03, C King 13-02.

Codgers, Barford, Sat: R Harris 10-04, L Byford 5-15, R Barber 4-12.

Attleborough, Besthorpe: A Scarfe 29-08, R Scarfe 23-14, K Green 21-00.

Beccles Caxton, river Waveney: D Brand 17-11, R Turner 15-01, P Ginger 10-07.

Holt SAC, Salthouse: T Thomas 4-01, J Neave 3-05, P Morse 2-15.

Bridge Farm (Litcham): Steve Brown (Dereham and District AC) 81lb 4oz, Dave Bates (Kev's Tackle) 22lb 12oz, Ken Gammom (Highfliers) 20lb 11oz.

Bungay Cherry Tree AC, Beccles Quay: C Balaam 11lbs 5 oz; D.Gladwell 10lbs 6 oz; J Buck 7lbs 6oz.

Harleston v Gipping Valley AC: 1 Dave Ratcliffe (Gipping) 35lbs 12oz; 2 Gerry Nolloth (Gipping) 20lbs 12oz; 3 Dave Harford (Harleston) 19lbs 8oz; 4 Mark Taylor (Harleston) 16lbs 8oz.

Harleston won 102lbs to 82lbs for Gipping.

• MATCH FIXTURES

Barford/Foxmatch: Jan 20 Railway, Jan 22 Railway, Jan 23 Winter league round 1, Jan 25 Silvers 01603 759624.

King of the Wensum, round five: Jan 23 01603 488693.

King of the Coalyard: Jan 29, 01603 400973.

Mill Farm: Jan 23/24 01953 452769.

Pike qualifier: Jan 22 Causeway 07725910065.

Marsh Trail C: Jan 22 01502 514682.

Diary date: NDAA Annual meeting, Mon Jan 31, Canary Club, Thorpe Road Norwich, 7.30pm.

DDAC: Beach match Saturday, February 12, fishing 10am to 4pm, contact Peter for details.

Angling Trust British Pike Championships 2011 qualifying pike match: Swanton Morley pits on Sunday, January 30. Draw 8am, fish 9am to 3pm. Contacting David on 01362 637591.

Open Match, Harleston, Wortwell & District AC: Four-match silverfish series: Saturday January 22, February 5 and 19 and March 5. Contact: Nigel Poll on 01379 853571.