City College Norwich Awards

City College Norwich Further Education Awards 2007

City College Norwich

Further Education Awards 2007

St Peter Mancroft Church/The Forum

Thursday September 20 from 6.30pm

The Sixth Form Centre

The Open Youth Trust Award for Outstanding Community Spirit: Lauren Crawford

Most Read

The Eversheds Award for Outstanding Student Achievement: Shaun Da Costa

The Gardwell Security Award for Outstanding Progression: Rhiannon Lambkin

The James and Phyllis Hodgkins Memorial Prize for Science: Laura Martins

The Stanley Bell Prize for Mathematics: Omid Pakseresht

The Scolarest Award for Outstanding Progression: Olivia Thorby

School of Adult Programmes

The Indigo Services Award for Outstanding Community Spirit: Alex Dunn

The Anglia Air Conditioning Ltd Award for Outstanding Progression: Allison Guymer

The Anbro Consulting Award for Outstanding Student Achievement: David Hill

The Aukett Fitzroy Robinson Award for Special Achievement: Sarah Howard

The Scolarest Award for Outstanding Achievement: Jessica Milton

The Faber Maunsell Award for Special Achievement: Theresa Sedgwick

Business and Computing School

The Minim Consulting Award for Outstanding Student Achievement: Tarib Ali

The National Skills in Financial Services Award for Special Achievement in Insurance Qualifications: Michelle Blazey

The Copy IT Digital Solutions Ltd Award for Outstanding Apprentice: Sam Bourthis

The Snelling Business Systems Ltd Award for Special Achievement: Tom Brooks

The Chartered Institute of Marketing Award for Best Marketing Student: Lauren Foreman

The Barclays Bank Award for Outstanding Progression: Chloe Gray

The Financial Industry Group Award for Outstanding Student Achievement: Gary Hunn

The Mills and Reeve Award for Outstanding NVQ achievement: Scott Jenkins

The East of England Energy Group Award for Entrepreneurship: Katy Jones

The Money Centre Award for Outstanding Community Spirit: Sally Jones

The Marsh Award for Achievement in Insurance Qualifications: Julian Manyewu

The Norwich Union Award for Outstanding Progression: Daniel Rouse

The Copy IT Digital Solutions Ltd Award for Special Achievement: Donna Vallis

The Alan Boswell Group Award for Most Successful Accountancy Student: Emma Waller

The PriceWaterhouseCooper Award for Special Achievement: Emma Waller

The Moneyfacts Group Plc Award for Outstanding Student Achievement: Jacob Wardrop

The Norwich Union Award for Achievement in Financial Services: Chris Warner

The P1 Technology Partners Award for Outstanding Student Achievement: Sam Wickham

School of Creative Arts

The Eastern Daily Press Award for Best Media Artefact: Nick Cantle

The Eastern Daily Press Award for Best Media Artefact: Jaz Crompton

The Eastern Daily Press Award for Best Media Artefact: Zeb Sherwood

The Garage Award for Outstanding Progression: Victoria Clarke

The Anglia TV Award for Outstanding Community Spirit: Chris Collins

The Point Advertising Award for Outstanding Student Achievement: Matthew Crowe

The Norwich Arts Centre Award for Best Visual Artefact: Mayra Darrell-Hewins

The Point Advertising Award for Special Achievement: Richard Saunders

The Theatre Royal Award for Best Performing Arts Performance: Simon White

School of Essential Skills

The TargetFollow Estates Ltd Award for Personal Achievement: Andrew Bailey

The Hilltops Award for Personal Achievement: Aaron Carrier

The Indigo Services Award for Outstanding Progression: Donna Denktas

The Ingleton Wood Award for Outstanding Community Spirit: Kevin Horne

The Gardwell Security Award for Outstanding Student Achievement: Linda Metcalf

The Scolarest Award for Special Achievement: Michael Smyth

School of Foundation Studies

The Anglia Culinary Suppliers Ltd Award for Outstanding Community Spirit: Simon Blackwood

The Norwich City Council Award for Greatest Improvement Towards Independence: Simon Gayton

The Scolarest Award for Special Achievement: Nakita Grady

The Sgape Ltd Award for Outstanding Student Achievement: Paul Jackson

The Gardwell Security Award for Outstanding Progression: Darren Jessett

The Hales Group Award for Special Personal Achievement: Alex Jessop

The Aukett Fitzroy Robinson Award for Most improved ESOL Student: Selah Osman

The Conquer Promotional Solutions Award for Most Improved Skills for Life Student: Michael Stone

The Hays Specialist Recruitment Ltd Award for Best Entry to Employment Student: Daniel Upton

School of Hair, Beauty and Leisure Industries

The Stratton Clothing Ltd Award for Outstanding Student Achievement: Katherine Clarke

The Ellisons Award for Outstanding Progression: Emily Greenway

The Ellisons Award for Special Achievement: Kathryn Hatcher

The Dermalogica Award for Outstanding Progression: Laura Howard

The Dermalogica Award for Outstanding Student Achievement: Jemma Rose

The Barkers Wholesale Award for Outstanding Student Achievement: Toni Sadd

The Cardcourt Award for Outstanding Progression: Amy Voutt

The Goldwell Award for Special Achievement: Sasha Watts

The Goldwell Award for Outstanding Student Achievement: Bethany Whinney

School of Health, Social Care and Early Education

The QuBE3 Award for Academic and Vocational Development: Linzie Benstead

The Scolarest Award for Outstanding Progression: Edward Day

The Barker Johnson Peal Award for Achievement in Adversity: Heather Edwards

The Norfolk Adult Services Award for Outstanding Progression: Craig Keeler

The Davis Langdon Award for Academic and Vocational Development: Amy Nixon

The Davis Langdon Award for Academic and Vocational Development: Zoe Pope

The Whitelaw and Turkington Award for Outstanding Progression: Hannah Smith

The Point Advertising Award for Outstanding Student Achievement: Dane Stannard

The Norfolk Early Years Care Partnership Award for Academic and Vocational Development: Charlotte Sutton

The Norfolk and Norwich University Hospital Award for Outstanding Student Achievement: Josie Tatler

Hotel School

The George Hotel Award for Outstanding Progression in Hospitality: Sam Bagge

The Forum Trust Award for Outstanding Achievement - Travel and Tourism: Chris Barker

The Lavender House Award for Part time NVQ Level 2 Food Preparation and Cooking Student of the Year: Joel Chaudhuri

The Marlingford Bell Award for Part Time Skills for Life Catering Student of the Year: Christopher David

The International Wine and Food Society Award for Craft Diploma Year 2 Student of the Year: Stefan Gilding

The Cheese Truckle Award for ABC in Catering Best Learner: Mathew Harries

The Anglia Culinary Suppliers Ltd Award for Student Citizenship Progressive Learning: Stephen Hawkings

The Serco Award for Award for Part time NVQ Level 3 Food Preparation and Cooking Student of the Year: Leigh Taylor

The Serco Endeavour Award for Skills for Life: Laura Veasey

The Brasteds Food Service Learner of the Year: Chris Ward

The Ramada Jarvis Hotel Student Citizenship Award Food and Beverage: Siobhan West

School of Technology

The D and E Builders Award for Inspiring Others: Chris Barclay

The Chapel Doors Ltd Award for Special Achievement: Daniel Bishop

The Chaplin Farrant Ltd Award for Outstanding Progression: Aaron Brennand

The Norwich Electrical Award for Outstanding Personal Development: Teejay Carnahan

The D and E Builders Award for Outstanding Commitment to Learning: David Doyle

The TargetFollow Estates Ltd Award for Outstanding Adult Learner: Nick Drew

The Chartered Institute of Building Award for Special Achievement: Samantha Ede

The Norwich Electrical Award for Outstanding Commitment to Learning: Ilia Feldman

The Knight Benjamin and Co Award for Outstanding Student Achievement: Ilia Feldman

The Dunnella Award for Outstanding Personal Development: Amy McGuinness

The Association of Building Engineers Award for Outstanding Student Achievement: Daniel Owen

The Norwich Electrical Award for Special Achievement: David Perry

The Ladbrook Manufacturing Prize for Mechanical Engineering: Stephen Radway

The Barric Ltd Prize for Electronics: Marc Scotter

The Eyre (Norwich) Award for Outstanding Commitment to Learning: Kevin Walker

City College Norwich Corporation

The Govenors' Robert Walton Award for Outstanding Contribution to College Life: Olivia Thorby

The Govenors' Award for Outstanding Student Achievement: Nicole Butcher

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter