Norfolk County Council is now under no overall control after UKIP won in 15 divisions, 14 of them new gains.

To send a link to this page to a friend, you must be logged in.

And three of the highest profile members of the cabinet on the Conservative controlled county council have been beaten by UKIP candidates.

UKIP took seats from Graham Plant, cabinet member for planning and transportation, in Breydon and Barry Stone, cabinet member for cultural services and communications in Lothinglan.

Ann Steward, cabinet member for economic development, was another casualty to UKIP - in Swaffham.

The Conservatives have 40 divisions, Labour 14, UKIP 15, Lib Dems 10 and the Greens 4. One independent, Richard Bird, has triumphed in Sheringham but Conservative Tom Garrod saw off the threat of independent Stephen Heard in Wroxham.

UKIP, who had just one county councillor before these elections, has scored notable victories, including Holt, Gayton and Nar Valley, Watton and East Flegg, They took 11 seats from the Conservatives.

County council leader Bill Borrett survived a strong push from UKIP in Elmham and Mattishall, while Cliff Jordan, cabinet member for efficiencies hung on in Yare and All Saints.

The Conservatives had a majority of 34 going into these elections, but today’s results have whittled that away, so the council is now under no overall control.

It will mean a weekend of discussions between political parties, but the likelihood is that the Conservatives will look to run a minority administration.

One division, in Thetford West, went to four recounts, with one vote between Labour and UKIP. The seat was won by Peter Georgiou, which meant UKIP became the official opposition.

Mr Borrett, current Conservative leader of Norfolk County Council, acknowledged: “UKIP have had a very strong result and it’s not what I expected. All credit to them - they are now the second largest party on Norfolk County Council.

“We now need a bit of time for reflection. All the various political groups will be meeting to discuss who will lead them. There needs to be discussions with them and when that has happened we need to talk about what happens with no party in overall control.

“Within the next week we should have a clearer idea of what’s going to happen.”

Compared to 2009, the party gains and losses are: Conservatives lost 20 seats, UKIP gained 14, Labour gained 11, Liberal Democrats lost three, Greens lost three and an independent gained one seat.

In Norwich, former Norwich City Council leader Steve Morphew has taken Catton Grove from Conservatives for Labour. Labour also took Town Close and Sewell from the Greens.

The Greens were pleased, however, by their victory in Thorpe Hamlet, where Adrian Dearnley deposed Phil Hardy, who had defected from the Greens to the Conservatives in mid-term.

A total of 29.9pc people voted in the borough of Great Yarmouth resulting in five UKIP seats, three Labour and one Conservative seats.

The share of the vote was Conservative 32.6pc, UKIP 23.47pc, Labour 22.75pc, Liberal Democrat 10.97pc, Green 6.55pc, Independent 3.27pc, Christian People’s Alliance 0.13pc, United People’s Party 0.02pc and no description on ballot paper 0.22pc.

The county electorate was 670,383 and the total number of votes cast was 215,465. The overall percentage turnout was 32.14pc.

RESULTS:

ACLE: Brian Iles (Conservative) HOLD

ATTLEBOROUGH: Alec Byrne (Conservative) HOLD

AYLSHAM: David Harrison (Lib Dem) HOLD

BLOFIELD AND BRUNDALL: Andrew Proctor (Conservative) HOLD

BLOFIELD with SOUTH WALSHAM: Susan Lawn (Conservative) HOLD

BOWTHORPE: Mike Sands (Labour) GAIN from Conservative

BREYDON: Alan Grey (UKIP) GAIN from Conservatives

CAISTER-ON-SEA: Patrick Hacon (Labour) GAIN from Conservatives

CATTON GROVE: Steve Morphew (Labour) GAIN from Conservatives

CLAVERING: Margaret Somerville (Conservative) HOLD

CLENCHWARTON & KING’S LYNN SOUTH: Alex Kemp (Labour) HOLD

COSTESSEY: Tim East (Lib Dem) HOLD

CROME: George Nobbs (Labour) HOLD

CROMER: Hilary Cox (Conversation) HOLD

DEREHAM NORTH: William Richmond (Conservative) HOLD

DEREHAM SOUTH: Paul Gilmour (UKIP) GAIN from Conservatives

DERSINGHAM: Anthony Dobson (Con) HOLD

DISS AND ROYDON: Jenny Chamberlin (Conservative) HOLD

DOCKING: Michael Chenery (Conservative) HOLD

DOWNHAM MARKET: Tony White (Conservative) HOLD

DRAYTON AND HORSFORD: Tony Adams (Conservative) HOLD

EAST DEPWADE: Martin Wilby (Conservative) HOLD

EAST FLEGG: Jonathon Childs (UKIP) GAIN from Conservatives

EATON: Brian Watkins (Lib Dem) HOLD

ELMHAM AND MATTISHALL: Bill Borrett (Conservative) HOLD

FAKENHAM: Tom Fitzpatrick (Conservative) GAIN from Lib Dem

FELTWELL: Martin Storey (Con) HOLD

FINCHAM: Brian Long (Conservative) HOLD

FOREHOE: Colin Foulger (Conservative) GAIN from Independent

GAYTON AND NAR VALLEY: Richard Coke (UKIP) GAIN

GAYWOOD SOUTH: Margaret Wilkinson (Labour) GAIN from Conservatives

GORLESTON ST ANDREWS: Matthew Smith (UKIP) GAIN from Conservatives

GUILTCROSS: Stephen Askew (Conservative) HOLD

HELLESDON: Shelagh Gurney (Conservative) HOLD

HENSTEAD: Roger Smith (Conservative) HOLD

HEVINGHAM AND SPIXWORTH: Daniel Roper (Lib Dem) GAIN from Conservative

HINGHAM: Margaret Dewsbury (Conservative) HOLD

HOLT: Michael Baker (UKIP) GAIN from Conservative

HOVETON AND STALHAM: Nigel Dixon (Conservative) HOLD

HUMBLEYARD: Judith Virgo (Conservative) HOLD

KING’S LYNN NORTH & CENTRAL: David Collis (Lab) GAIN from Conservatives

LAKENHAM: Susan Whitaker (Labour) HOLD

LODDON: Adrian Gunson (Conservative) HOLD

LONG STRATTON: Alison Thomas (Conservative) HOLD

LOTHINGLAND: Colin Aldred (UKIP) GAIN from Conservatives

MAGDALEN: Coleen Walker (Labour) HOLD

MANCROFT: Richard Bearman (Green) HOLD

MARSHLAND SOUTH: Harry Humphrey (Conservative) HOLD

MELTON CONSTABLE: David Ramsbotham (UKIP) GAIN from Conservative

MILE CROSS: Deborah Gihawi (Labour) GAIN from Greens

MUNDESLEY: Wyndham Northam (Conservative) GAIN from Lib Dems

NECTON AND LAUNDITCH: Mark Kiddle-Morris (Conservative) HOLD

NELSON: Andrew Boswell (Greens) HOLD

NORTH WALSHAM EAST: Edward Foss (Lib Dem) HOLD

NORTH WALSHAM WEST and ERPINGHAM: John Timewell (Lib Dem) HOLD

OLD CATTON: Judy Leggett (Conservative) HOLD

REEPHAM: James Joyce (Lib Dem) HOLD

SEWELL: Julie Brociek-Coulton (Labour) GAIN from Greens

SHERINGHAM: Brian Hannah (Lib Dem) HOLD

SOUTH SMALLBURGH: David Thomas (Lib Dem) HOLD

SWAFFHAM: Paul Smythe (UKIP) GAIN from Conservative

SPROWSTON: John Ward (Conservative) HOLD

TAVERHAM: Stuart Clancy (Conservative) HOLD

THE BRECKS: Ian Monson (Conservative) HOLD

THETFORD EAST: Denis Crawford (UKIP) GAIN from Conservative

THETFORD WEST: Peter Georgiou (UKIP) GAIN from Lib Dems

THORPE HAMLET: Adrian Dearnley (Greens) HOLD (Technically! It was Green at the last county council elections, so it’s a hold, but the Green councillor Philip Hardy had defected to the Conservatives)

THORPE ST ANDREW: Ian Mackie (Conservative) HOLD

TOWN CLOSE: Emma Corlett (Labour) GAIN from Greens

UNIVERSITY: Bert Bremner (Labour) HOLD

WATTON: Stan Hebborn (UKIP) GAIN from Conservatives

WELLS: Marie Strong (Lib Dem) HOLD

WENSUM: Elizabeth Morgan (Greens) HOLD

WEST DEPWADE: Bev Spratt (Conservative) HOLD

WEST FLEGG: Michael Carttiss (Conservative) HOLD

WOODSIDE: Nigel Shaw (Conservative) HOLD

WROXHAM: Tom Garrod (Conservative) HOLD

WYMONDHAM: Joe Mooney (Conservative) HOLD

YARE AND ALL SAINTS: Cliff Jordan (Conservative) HOLD.

YARMOUTH NELSON & SOUTHTOWN: Rex Parkinson-Hare (UKIP) HOLD

YARMOUTH NORTH & CENTRAL: Michael Castle (Labour) GAIN from Conservatives

Make sure you keeping visiting this website for the results as they come in and get the paper tomorrow for a full round-up and reaction.

0 comments

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Norfolk Weather

Overcast

Overcast

max temp: 22°C

min temp: 16°C

Five-day forecast

loading...

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT